Dijital Gülüş Tasarımı (Digital Smile Design-DSD)

DİGİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ VE DİGİTAL SMİLE DESİGN, DSD (DİJİTAL GÜLÜŞ TASARIMI)

Digital smile design bilindiğinin aksine bir yazılım ya da program değildir.  Digital smile design; dijital teknolojiyi diş hekimliğinde kullanarak yeni gülüş tasarımı yaratmaktır.

1. DSD DİŞHEKİMLİĞİ ESTETİĞİNDE EN SON TEKNOLOJİDİR

Kaybedilen ya da hiç var olmayan gülüşü, teknolojiyi kullanarak, kişiye yeniden kazandırabilmek için diş hekimliğinin geldiği en son noktadır. Dijital ölçü cihazlarının 2015 li yıllardan sonra tüm ağzı kusursuz tarayabilmesiyle başarılı hale gelmiştir.

2. DSD KLASİK ANALOG ÖLÇÜ YÖNTEMLERİNDEN TAMAMEN FARKLIDIR.

DSD bir protokoldür. Uygulanabilmesi için, özel eğitim almış hekim ve dijital çalışabilen özel eğitimli teknisyen gereklidir. Dişlerin baştan sona kadar hazırlanışı klasik analog ölçülü yöntemlerden tamamen farklıdır.

3. DSD ANALOG YÖNTEME GÖRE KUSURSUZ VE HIZLI BİR TEKNİKTİR

Analog alçı model çalışmalara göre kusursuz ölçü ve ağızda dişlerin kusursuz konumlanmasını sağlar. Bu da yanında dişlere tam adapte olan kaplamaları ve ön tasarımı yapılabildiği için tek seferde başarılı estetiği sağlar. Dolayısıyla eski yöntemlerdeki haftalar süren provalar yoktur. Diş prepare edildikten sonra 3 ila 5 gün içinde tamamlanır.

4. DSD TASARIMI İNSAN HATASINI ORTADAN KALDIRIR

Tasarım tamamen bilgisayar ortamında yapılır. Hızlıdır. Veri bankasındaki diş şekilleri ve morfolojisi hastanın yüz şekli ve beklentilerine göre seçilir. Ölçüye uygun konumlandırılıp insan eliyle sağlanamayan ideal simetri sağlanır.  Kazıma cihazında bloktan kazınan dişler tasarımla birebir aynıdır. Eski alçı tipi model hataları ve teknisyen modelasyonundaki aksaklıkları tamamen ortadan kaldırır.

YAPILIŞI ŞU AŞAMALARI KAPSAR

1. Dişlere daha hiçbir işlem yapılmadan, yüz ve ağız bölgesini kapsayan dijital fotoğraflar alınır. Gelişmiş tarama cihazlarıyla da dijital ölçüler alınır.

 

2. Bu dijital fotoğraf ve ölçüler özel programlar sayesinde analiz edilir. Bilgisayarda dişlerin olması gereken konum ve şekli belirlenip tasarımı yapılır.

 

3. Ön çalışmalar sonucu elde edilen tasarım, 3 boyutlu yazıcı ile print edilir.

4. Elde edilen tasarım (mocup) şeffaf ölçülerle ağza aktarılır. Gereken düzeltmeler yapıldıktan sonra ağız ve yüzde duruşu kontrol edilir.

5. Hekim ve hasta, daha dişlere hiçbir işlem yapılmadan önce, ağız içinde dişlerin bitmiş halini mocup ta görür.  Hasta onayladıktan sonra, bu tasarım tekrar dijital ölçüyle bilgisayar ortamına aktarılır. Daha sonra dişler prepare edilerek tekrar ölçü alınır. Bu iki ölçü dijital ortamda üst üste getirilir. Bunun rehberliğinde dişler tasarlanır. 3 boyutlu kazıma cihazında lamina ya da kron olarak kazınıp hazırlanır.

6. 1 haftadan daha kısa sürede, provasız ve tamamen bitmiş şekilde tamamlanır.

DSD protokolü hiçbir şeyi tesadüfe bırakmaz.  Dişlerin, sadece şekil bozukluğu değil ağızdaki konumu ve orantıları da mükemmel şekilde düzeltilir. Bu sayede gülüş yeniden tasarlanıp değiştirilir.

Diğer Estetik Operasyonlar

Cad-Cam Porselen
Laminate Veneerler
Diş Beyazlatma